wtorek, 31 marca 2015

Najciekawsze rasy kotów

Jedną z największych zmian w naszym życiu jest pojawienie się puchatych czworonogów, czyli kotów: Julka i Morta rasy American Curl oraz Kitka rasy brytyjskiej długowłosej. Tym postem chcemy rozpocząć koci cykl na blogu, w którym będziemy poruszać tematy związane z kupnem kota: wybór rasy, wybór hodowli, wybór najważniejszych akcesoriów dla pupili.

W pierwszym poście z cyklu chcemy Wam przedstawić najciekawsze naszym zdaniem rasy kotów:

1. American Curl

Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznym łukowato zakrzywionym uszom. Proces wywijania uszu trwa od 1 tygodnia do 4 miesiąca życia kociaka, więc jeśli decydujemy się na koty tej rasy musimy mieć to na uwadze.Curle to stosunkowo młoda rasa, pierwsze kocięta urodziły się w latach '80 poprzedniego stulecia. Kocięta występują we wszystkich typach umaszczeń. Ta rasa kotów nazywana jest rasą Piotruś Pan, ponieważ Curle, nawet te dorosłe charakteryzują się nieustanną ochotą do zabawy. Często określa się je mianem kocich labradorów, Curle przywiązują się do człowieka, są bardzo czułe i podążają za nim krok w krok.
2. Kot brytyjski długowłosy

Kot brytyjski krótkowłosy należy do najbardziej popularnych i rozpoznawalnych ras. Jednak, mało kto wie, że Brytyjczyki posiadają długowłosego kuzyna. Obecnie ta odmiana traktowana jest na równi z krótkowłosą, chociaż jeszcze do niedawna nie była uznawana przez FIFE. Długo- i krótkowłose Brytki nie różnią się od siebie charakterem, a jedynie wyglądem. Futro tych pierwszych jest dłuższe i jedwabiście miękkie w dotyku. Długą sierść zawdzięczają recesywnym genom odziedziczonym po Persach. Długowłose kocięta mogą pojawić się w hodowlach krótkowłosych, chociaż pojawia się coraz więcej hodowców skupiających się jedynie na odmianie długowłosej.

3.Ragdoll

Ragdoll, czyli szmaciana lalka to wyjątkowa rasa kotów. Swoją nazwę zawdzięcza niezwykłej cesze, kot wzięty na ręce całkowicie się rozluźnia i staje się uległy. Ragdolle występują w trzech głównych odmianach barwnych, ale nie oznacza to, ze do wyboru mamy tylko trzy kolory. Wszystkie kocięta tej rasy mają niebieskie oczy, które wyglądają wyjątkowo ładnie, jeśli wybierzemy kota z ciemnym pyszczkiem. Ragdolle należą do towarzyskich, odważnych i komunikatywnych. Dorosłe kocury ważą od 7-10kg, a kotki od 4 do 6kg. Ta rasa należy do kotów pół długowłosych, więc wybierając ją musimy o tym pamiętać.

4. Scottish Fold

Tą rasę wyróżniają charakterystyczne, małe, załamane uszy, które nadają mu lekko zdziwiony wyraz pyszczka. Za zwisające uszy odpowiada gen dominujący u większości zwierząt np. u psów czy świń, a u kotów jego występowanie należy do rzadkości. Wszystkie kocięta tej rasy rodzą się z prostymi uszami, które po kilku tygodniach życia załamują się. Koty szkockie budową ciała przypominają Brytyjczyki i tak jak one występują w wielu umaszczeniach. Podobnie jak u Brytków w miocie kotów Szkockich mogą występować kocięta długowłose zwane także Highland Fold.5. Munchkin
Ta niezwykła rasa wyróżnia się krótkimi łapkami. Nie powstały one jednak w wyniku ludzkiej ingerencji. Odpowiada za nie gen recesywny, którego występowanie zostało podtrzymane poprzez aktywność hodowlaną. Munchkiny występują w wielu odmianach barwnych. Aktualnie rasa krzyżowana jest z innymi w celu uzyskania jak największej ilości wybarwień. Jedną z najładniejszych moim zdaniem krzyżówek jest Genetta. Jest to skrzyżowanie Munchkina, kota bengalskiego i savannah. Koty rasy Munchkin nie są jeszcze zbyt popularne w Polsce oraz ze względu na oryginalny wygląd budzą sporo kontrowersji.1 komentarz:

  1. Uszy Curlów są świetne, jak rogi małego diabełka.

    OdpowiedzUsuń